Cylinder 35x35 Nickel R6
| Origin | |
| Country of origin | Italy |
| Brand | ISEO |
| Warranty | 24m |
| Description | |
| Product | Cylinder |
| Series / profile | R6 |
| Color / finishing | Nickel |
| Configuration | Key-Key |
| Antidrill protection | Yes |
| Key number | 3 |
| Product weight | 0.3 |
| Sizes | |
| Total size | 70 |
| Cylinder simetry | 35x35mm |
| Certification | |
| EN standard | EN 1303 |
| Category of use | Grade 1 (out of 1) - key resists a torque of 2.5Nm and still is usable |
| Durability - test cycles | Grade 6 (out of 6) - 200 000 test cycles |
| Test door mass | N/A No requirement |
| Fire safety | Not suitable for use on fire doors |
| Safety | N/A No requirements |
| Corrosion resistance | Grade C - grade 3 corrosion resistance, temperature resistance -20/+80°C |
| Key security grade | Grade 6 (no 6) |
| Attack resistance | D grade - 5/10 min drilling protection and resistance againt mechanical attacks |
- Model: 880935359
- Weight: 0.30kg
- SKU: 1360
32.51€
Ex Tax: 26.87€
| Origin | |
| Country of origin | Italy |
| Brand | ISEO |
| Warranty | 24m |
| Description | |
| Product | Cylinder |
| Series / profile | R6 |
| Color / finishing | Nickel |
| Configuration | Key-Key |
| Antidrill protection | Yes |
| Key number | 3 |
| Product weight | 0.3 |
| Sizes | |
| Total size | 70 |
| Cylinder simetry | 35x35mm |
| Certification | |
| EN standard | EN 1303 |
| Category of use | Grade 1 (out of 1) - key resists a torque of 2.5Nm and still is usable |
| Durability - test cycles | Grade 6 (out of 6) - 200 000 test cycles |
| Test door mass | N/A No requirement |
| Fire safety | Not suitable for use on fire doors |
| Safety | N/A No requirements |
| Corrosion resistance | Grade C - grade 3 corrosion resistance, temperature resistance -20/+80°C |
| Key security grade | Grade 6 (no 6) |
| Attack resistance | D grade - 5/10 min drilling protection and resistance againt mechanical attacks |