Cylinder 45x50 Nickel
| Origin | |
| Country of origin | Spain |
| Brand | TESA |
| Warranty | 24m |
| Description | |
| Product | Cylinder |
| Series / profile | TE5 |
| Color / finishing | Nickel |
| Configuration | Key-Key |
| Key number | 3 |
| Product weight | 0.3 |
| Fireproof | Grade B - suitable for use on a fire/smoke doors |
| Sizes | |
| Total size | 95 |
| Cylinder simetry | 45x50mm |
| Certification | |
| EN standard | EN 1303 |
| Category of use | Grade 1 (out of 1) - key resists a torque of 2.5Nm and still is usable |
| Durability - test cycles | Grade 5 (out of 6) - 50 000 test cycles |
| Test door mass | N/A No requirement |
| Safety | N/A No requirements |
| Corrosion resistance | Grade B - temperature resistance -20/+80°C |
| Key security grade | Grade 2 (no 6) |
| Attack resistance | Grade 0 (out of 2) no protection |
- Model: 50304550 N
- Weight: 0.30kg
- SKU: 1186
24.36€
Ex Tax: 20.13€
| Origin | |
| Country of origin | Spain |
| Brand | TESA |
| Warranty | 24m |
| Description | |
| Product | Cylinder |
| Series / profile | TE5 |
| Color / finishing | Nickel |
| Configuration | Key-Key |
| Key number | 3 |
| Product weight | 0.3 |
| Fireproof | Grade B - suitable for use on a fire/smoke doors |
| Sizes | |
| Total size | 95 |
| Cylinder simetry | 45x50mm |
| Certification | |
| EN standard | EN 1303 |
| Category of use | Grade 1 (out of 1) - key resists a torque of 2.5Nm and still is usable |
| Durability - test cycles | Grade 5 (out of 6) - 50 000 test cycles |
| Test door mass | N/A No requirement |
| Safety | N/A No requirements |
| Corrosion resistance | Grade B - temperature resistance -20/+80°C |
| Key security grade | Grade 2 (no 6) |
| Attack resistance | Grade 0 (out of 2) no protection |